Az ügynökök által egyik leggyakrabban használt érv,(így egymás ellen hangolva az üzeltkötőket) hogy a magasabb jutalék fejében számodra kedvezőtlenebb költségszerkezetű nyugdíjbiztosítást adják el.
Az igaz, hogy a kezdeti költséget befolyásolhatja a kifizetett jutalék ,de normális ésszel gondolkodó biztosítási ügynöknek, az az érdeke, hogy olyan szerződéseket adjon el az ügyfeleknek, ami hosszú távon fenn marad, hiszen ha az ügyfél meghatározott időn belül felmondja a szerződést a felvett jutalékot a biztosító visszavonja.
Sok esetben az a kifogás, hogy mi van akkor ha a nyugdíjbiztosítást is lenyúlja az állam.
A Nyugdíjbiztosítás és a magánnyugdíjpénztár közötti legfőbb különbséget a befizetések forrása jelenti.
A magánnyugdíjpénztárba a dolgozók bruttó béréből vonták le a nyugdíjjárulékot, ez ellen tenni nem lehetett kötelező érvényű volt a munkáltató automatikusan utalta az államkasszába. 1998. január 1-i hatállyal a Horn-kormány vezette be a pályakezdők kötelező magánnyugdíjpénztári tagságát, innentől mindenkinek a saját számláján gyűlt a pénze. 2012 –ben a „kormány meggondolta magát” és egyszerűen elvette az itt összegyűlt több milliárd forintos vagyont. Nem tisztünk megállapítani ennek a lépésnek a jogosságát, ennek a cikknek nem ez a célja, csupán tisztázni szeretnénk a különbségeket.
Mennyire biztonságos a biztosító társaságok alapjaiba elhelyezni a pénzedet?
A nyugdíjbiztosítások mögött – mint nevéből is adódik - biztosító társaságok állnak. Az úgynevezett Unit linked termékekben(befektetési egységekhez kötött biztosítás) felhalmozott tőkét alapkezelők kezelik. Egy jól megválasztott portfólió magasabb hozamot tud elérni, mint a hagyományos nyugdíjbiztosítások. Ehhez azonban szükség van az ügyfél közreműködésére. Ez a szerződés nem olyan, hogy ma megkötöm, aztán 30 évig rá se nézek, ha úgy érzed, nem tudod kezelni a befektetéseidet, akkor válassz hozzá olyan alapot, amely garantált hozamot biztosít vagy kérj hozzá alapfigyelést.
A biztosító társaságok mögött nincs OBA garancia (Országos Betétbiztosítási Alap), de tudnod kell, hogy a társaságok tőkéje mellett az OBA vagyona elenyésző. Hazánkban a biztosító társaságok közül az elsők közé tartozó biztosítók 150-200 éves múltra tekintenek vissza. Gondolj bele micsoda tudás, fejlődés, milyen hatalmas tőke áramlás jellemzi ezeket a nemzetközi konszerneket. Ez alatt túléltek háborúkat, pénzügyi válságokat. Az ilyen nemzetközi konszerneknek hazánkban is megtalálhatóak a leányvállalatai, csak annyi a dolgod, hogy olyan biztosítót válassz magadnak, amelynek ilyen stabil háttere van.
Hogyan tudod megkülönböztetni a költségeket?
Természetesen nagyon fontos az egyes termékek költség szerkezete. Erre nagyon jó az MNB által elvárt nyugdíjbiztosítási TKM, amely ad némi támpontot, illetve összehasonlítási alapot a nyugdíjbiztosításokhoz. Létezik a piacon olyan termék amely, mind költségeiben, mind a bónuszok területén nagyon kedvező lehet számodra.
Néhány weboldalon azt olvastam, hogy az adójóváírás egy 20-25 éves szerződésnél jelentéktelen összeggé válik.
Ez azt jelentené, hogy az adójóváírás miatt nem érdemes a nyugdíjbiztosítást választani. Természetesen nem is csak ezért kell ezt a terméket választani, ezt nem is vitatom, de az adójóváírást a legtöbb cég – és ilyet kell keresned magadnak – külön számlán tartja nyílván, biztonságos alapokba helyezi.
Tisztába vagyok vele, hogy a biztosító társaságok nem dolgoznak ingyen, de ha jól választod meg, hogy hova tedd a nyugdíjra szánt pénzedet, elérheted, hogy többszörös milliomos nyugdíjas váljon belőled.
Kérj tanácsot, töltsd ki ezt az adatlapot, segítünk, hogy elkerülj minden buktatót.