A defláció, azaz a negatív infláció hatásai a gazdaságra
Amikor arról beszélünk, hogy a pénz értéke egyre növekszik, a legtöbb emberben ez pozitív gondolatokat ébreszt. Nem is akarunk az ellenkezőjéről meggyőzni senkit, de nem árt tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a defláció akár veszélyes is lehet!
Nézzük, milyen hatásai lehetnek a negatív inflációnak…
Mitől alakulhat ki defláció?
Érdekes kérdés, hogy hogyan alakulhat a pénz értéke… A romlásról már sokat hallottunk, de mitől ér többet az a bizonyos papír fecni?
A defláció kialakulása az árszínvonal csökkenésével függ össze. Ez egyértelmű: minél olcsóbb egy kiló kenyér, annál többet ér az ezres a pénztárcádban. Ez a társadalom számára rövid távon kétség kívül jó, mégis veszélyként tekintünk rá… Nézzük, miért!
A negatív infláció hatása a gazdaságra
Ahogy a pénz vásárlóereje nő, és ahogy megjelennek az első hírek a deflációról, az emberek reménykedni kezdenek. Félreteszik pénzük, elhalasztják a vásárlásokat azzal a reménnyel, hogy még tovább csökkennek az árak… Gondold csak el, valószínű már te is vártál egy-két napot a tankolással mikor tudtad, hogy a hét közepe táján leviszik a benzinárakat.
A közgazdaság veszélyként tekint a deflációra: világválsághoz vezethet?
A 2008-as gazdasági világválság is összefüggésbe hozható az előtte lejátszódott deflációval. Ilyen értelemben a defláció gazdaságilag sokkal veszélyesebb, mint az infláció!
A defláció hatása a hitelekre
Ha el is tekintünk a fentiekre, gondoljunk csak egy kicsit a nem is olyan rég zajlott hitelbotrányokra. Nos, a hitelesek dolgát csak nehezíti a defláció, hiszen az adósságuk valósi terhét növeli! Hogy miért? Gondold csak végig. A hitel számításnál nem azt mondja a hitelező, hogy fizesd vissza az autód, hanem hogy fizess ki 5 millió forintot. Ez talán a defláció előtt egy autó ára volt, de lehet, hogy utána már egy motor is belefért volna! Így relatíve többet fizetsz vissza.
Hosszú távon a fizetések csökkenéséhez vezet…
A negatív infláció keretén belül, ha az tartósan fenn áll, az árakkal együtt a fizetések és visszaesnek. Elég egyértelmű: ha egy hatalmas üzletláncnak kevesebb a bevétele a csökkent árú termékek miatt, hogy is lenne képes ugyan olyan fizetéseket osztani?
A végeredmény: teljes gazdasági összeomlás
Ha nem sikerül időben megfékezni a deflációt, annak negatív hatásai alatt a gazdaság összeomolhat. Ezzel együtt követheti számos negatív tényező is, mint a munkanélküliség. Jellemzően ezt követően a gazdaság újraindulásával egy új egyensúly áll be, amelyet azonban nehéz lesz megtartani.