Mit is jelenthet ránk nézve a valutaháború?
| Szerző: Pénznevelde

Folytatódik a valutaháború!

Utoljára a nagy Gazdasági Világválság idején, az 1930-as években lehettünk szemtanúi hasonló valutaháborúnak. Akkor a valuta-leértékelődések kioltották egymást, nem hozták meg a várt vagy remélt gazdasági következményeket.

Folytatódik a valutaháború

A svájci frank, az euro és a japán jen mind gyakoribb szereplői a pénzügyi híreknek és ez nem véletlen. A történelem során már számtalan esetben láthattuk, hogy a séma gyakorlatilag mindig ugyanaz: egy hosszan tartó növekedési időszakot a stagnálás követ, majd a gyors összeomlás. Ezt a nemkívánatos folyamatot megelőzendő idén már 23 ország jegybankja csökkentette az irányadó kamatlábat annak érdekében, hogy a valutaleértékelődéssel segítsék az országuk exportját, ezáltal a gazdasági folyamatok fellendülését és így minél nagyobb versenyelőnyre tegyenek szert.

 

Az Európai Központi Bank által meghirdetett likviditásbővítő program, melynek lényege az  élénkítés, a mennyiségi lazítás és a jegybanki eszközvásárlás is azt a célt szolgálja, hogy a valuták leértékelődésével az adott országok exportját élénkítse, az eurózóna elkerülje a deflációt, az infláció visszatérjen a 2% alatti célhoz, növelje a belső keresletet és a banki hitelezéseket.

 

 

Japánban jelenleg a jegybank vásárol fel minden egyes államkötvényt, mivel nem igazán akad vevő rá, ráadásul már az adóbevételek 43%-át költik kamatokra. Eközben a kötvényekre fizetendő kamat 0% közeli mértékű. Hasonló problémákkal küzd az Egyesült Államok is, akik nem haboztak a mennyiségi lazítás (vagyis a pénznyomtatás) és a fiskális ösztönzők bevetésével, ezáltal hamarabb kilábaltak a pénzügyi válságból, szemben Japánnal vagy akár Európával. Ebből a kézzel fogható végeredményből született az a megállapítás, hogy a megszorításokkal szemben sokkal sikeresebb válságmegoldás a lazább monetáris politika.

 

A jegybanki beavatkozásoknak a következménye az árfolyamok gyengülése. Ez egyrészt serkenti a kivitelt, élénkítheti a gazdaságot, másrészt drágítja a behozatalt, tehát mérsékli a deflációs veszélyt. A főbb kereskedelmi partnerek és versenytársak valutái viszont felértékelődnek, vagyis a hatás fordított. Erre leginkább a kamatcsökkentés, a lazább monetáris politika és a szigorúbb költségvetési politika a válasz.

 

 

Utoljára a nagy Gazdasági Világválság idején, az 1930-as években lehettünk szemtanúi hasonló valutaháborúnak. Akkor a valuta-leértékelődések kioltották egymást, nem hozták meg a várt vagy remélt gazdasági következményeket az egyes államok szintjén, viszont az átváltási árfolyamok folyamatos ingadozása negatívan befolyásolta a globális kereskedelmet.

 

Jelen pillanatban ott tartunk, hogy nem az előállított termékekkel próbálják meghatározni az exportot, hanem a pénznyomtatás gyorsaságával. Ez pedig előre vetíti a konfliktusok elmélyülését. Érdemes azonban észben tartanunk azt a tényt, hogy az egyes államok jegybankjainak elsődleges feladata a gazdaság támogatása, amihez egy megfelelő eszközük az árfolyam.

 

A Fed felhagyott a további pénznyomtatással, az amerikai dollár nagyon megerősödött az utóbbi hónapokban és szakértők szerint nem elképzelhetetlen az sem, hogy 2015 végére már akár 1:1 arányban válthatják az euróval. Hasonló esetért egészen 2003-ig kell visszatekintenünk.

 

Mindenképp érdemes azonban számolni a jövőben a kínaiak egyre erősödő fizetőeszközével is, a jüannal. Az amerikai dollár sokat vesztett az elmúlt 15 évben a tartalékvalutai szerepéből. Bár a jüan még nem alkalmas ennek a pozíciónak a betöltésére, de Kínában aktívan dolgoznak rajta, hogy a jövőben ez megváltozzon.

Tanuló balesetbiztosítás

Amit az ingyenes tanuló balesetbiztosításról tudnod kell!

Kevesen tudják, hogy létezik az állami ingyenes balesetbiztosítás, ami jár minden 3-18 éves közötti gyermeknek. Azt hogy melyik biztosító társaság nyújtja a szolgáltatást, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által minden évben meghirdetett közbeszerzés dönti...

Nem adom a pénzem

Segítek tiszta vizet önteni a csordultig telt nyugdíjbiztosítás poharába

Tévhitek és a valóság     Az utóbbi időben egyre sűrűbben olvasom minden felé, mennyire lehúzzák a nyugdíjbiztosításokat. Ebben a cikkben szeretnék néhány tévhitet eloszlatni ebben a témában.

Alulbiztosítottsági kampány

ALULBIZTOSÍTÁSRÓL – ÉRTHETŐEN. LEGYEN VAGYONBIZTOSÍTÁSUNK NAPRAKÉSZ! Egy vállalkozás könnyen alulbiztosítottá válhat, amennyiben a vagyontárgyak tényleges értéke meghaladja a szerződésben rögzített biztosítási összeget. Olvassa el hasznos útmutatónkat, hogy megtudja, mi...

Ajánlatkérés


Kérje
tanácsunkat
díjmentesen!





Csak egy perc!

Főzőlap kontra római tál - Avagy speciális üvegtörés

Az összetört kerámia főzőlapot kifizeti-e a biztosító, ugyanis tegnap a római tálat a feleségem ráejtette a több tízezer forintos kerámia főzőlapra?

Hírlevél feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőkézből értesülhessen a legfrissebb hírekről, eseményekről!




Csak egy perc!

Eurók befőttes üvegben

Biztosítható-e a lakásomba félretett és gondosan elrejtett Euro?

Csak egy perc!

Drága lakatos Úr!

Az történt, hogy tegnap legkisebb gyermekem elhagyta a hátizsákját a kulcscsomójával együtt ezért Fülöpkét egy hétre eltitltottam az itnernettől. Ezután hívtam egy lakatost, aki mintegy 32.000 Ft-ért kicserélte a zárbetéteket. 

Fizessen drága rokon Kabos módra

Fizessen drága rokon Kabos módra

Nézzétek meg Kabos Gyulából milyen remek biztosítási ügynök lett volna, 4 perc alatt aláíratott egy életbiztosítást. Nézd meg hogyan segíthetnek a rokonok.

Csak egy perc!

Nagy Okoséknak, Okos biztosítás...

Lehet e biztosítást kötni az 5 éves Nokiámra, ha esetleg összetörném a "Könyvtár"-ból hazafele menet ?

Csak egy perc!

Buksi és az állatorvos...

A gyerekeknek van kutyája, macskája sőt és egy egyiptomi ugró egere is(ez utóbbi nálunk különösen veszélyeztetett állatnak számít). Ezekre lehet-e biztosítást kötni?