Mi lenne a megoldás ennek elkerülése érdekében?
Mivel az előrejelzések fogyó magyarországi lakosságra engednek következtetni, fontos lenne a gyermek kedvezmények megcélzása, mellyel a lakosság növelésének irányába tehetnénk lépéseket.
Mindemellett az időskori függőségi ráta is egyre gyorsabb ütemben emelkedik, mind a nők, mind pedig a férfiak esetében, ami magával hozza a következő relációt, miszerint egy-egy aktív egyénre egyre több passzív egyén jut, vagyis egy-egy dolgozó személynek egyre több nyugdíjast kell eltartania a jövedelméből.
A fenti adatok hatással lesznek továbbá a munkaerő-piaci mutatókra, s ez által a gazdaság egészére is!
Mindezen tényezők figyelembevételével a közgazdászok javasolják a nyugdíjkorhatár emelésének kitolását. Ők ezt csak 2022-ben tennék meg. Ezen kívül olyan ösztönző csomagot dolgoznának ki, mely egyrészt a gyermekvállalásra buzdít – s ezt a kedvezmények nyújtása révén lehetne elérni -, másrészt viszont a kívánt hatások elérése csak 20-25 év múlva következik majd be.
Vajon a CSOK is hatással lesz a nyugdíjrendszer változásaira?
A Családosok Otthonteremtési Kedvezménye tulajdonképpen a korábbi Szocpol-t hivatott felváltani, s közvetett célja a a kormány elképzelései alapján a egyrészt az ingatlan piac, másrészt a gyermekvállalási kedv fellendítése, s ez utóbbi nagy hatással lehet a nyugdíj rendszer változásaira is.
A CSOK-ról részletesebben az erről szóló cikkünkben olvashat.
Nyugdíját Ön se bízza a véletlenre! Gondoljon a jövőjére, s takarékoskodjon idősebb éveire!
Kalkulátorunkkal ITT könnyedén kiszámolhatja nyugdíjbiztosításának feltételeit.