Mikor és hogyan vezetik be az új bankjegyeket?
A Magyar Nemzeti Bank megújított bankjegyeket hoz forgalomba, a régi húszezer forintos bankjegyek 2016 végéig lesznek még használhatók a készpénzforgalomban, a bevonásuk pontos időpontjáról az MNB csak később ad majd tájékoztatást.
A korszerűbb bankjegyek az elmúlt évben kezdődtek kibocsátásra, melyet 2015-ben a 20.000 forintos bankjeggyel folytatja a Magyar Nemzeti Bank. A megújult 20.000 forintosok forgalomba bevezetése ismételten két lépcsőben fog történni.
2015. szeptember 25-én az új bankjegyek először törvényes fizetőeszközzé válnak, így például az ATM-ek, pénzfeldolgozó gépek, automaták és pénztárosok is átállnak az új bankjegyekre, majd a jegybank által támogatott felkészülést követően elsőnek 2015. december 14-én találkozhatunk az új húszezresekkel a készpénzforgalomban.
Meddig használhatóak a régi bankjegyek?
A régi és az új húszezres bankjegyek még 2016 végéig párhuzamosan lesznek használhatók a készpénzforgalomban, majd a régi változatú bankjegyeket az MNB bevonja. Hogy ennek pontosan mikor is jön el az ideje, arról az MNB csak később ad tájékoztatást. Ezen időpont napjától a hitelintézetek és a posta pénztárak még három évig, a Magyar Nemzeti Bank pedig 20 évig még díjmentesen lecseréli a régi húszezres bankjegyeket a törvényes fizetőeszközökre.
Hogyan fognak kinézni az új bankjegyek?
Méretében az új húszezres nem fog változni, az előoldali képen továbbra is Deák Ferenc portréja lesz látható, színében viszont lesznek rajta változtatások.
Itt láthatjuk a régi húszezres képét.
És így fog kinézni a megújult bankjegy.
Mint látható, szinte csak a színvilág, és néhány kisebb részlet fog változtatásra kerülni. Alapjaiban véve a kettő szinte alig fog különbözni. A bankjegy bal oldalán található biztonsági szálon ezentúl az "MNB" és a "20 000" felirat lesz olvasható. Színében főként kékeszöld hatású lesz, ezáltal elveszíti a főként narancssárgás árnyalatú színhatását.
A bankjegy előoldala többszínű, az oldal széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült. Az írisszerű alapnyomat a bal oldalon található vízjelmező körül, illetve a jobb oldalon narancs, a szövegtükör körül pedig kékeszöld színhatású. A szövegtükörben, egymás alatti vízszintes sorokban a "20 000" értékjelzés, a "HÚSZEZER FORINT" felirat, a "BUDAPEST 2015" felirat, a bankjegyhamisításért való büntetőjogi felelősségre vonatkozó záradék, valamint a "MAGYAR NEMZETI BANK" felirat lesz olvasható.